Stypendyści
Rok 2023/2024
Alicja Baraniecka
Pochodzi z małej miejscowości w okolicach Zielonej Góry – Kruszyny. Ukończyła Technikum Mechatroniczne w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. gen. Władysława Sikorskiego w Sulechowie. Przez całe technikum osiągała bardzo wysokie wyniki w nauce dzięki czemu otrzymała: stypendium Dyrektora Centrum, do którego uczęszczała- stypendium Starosty Zielonogórskiego, stypendium Prezesa Rady Ministrów, otrzymała tytuł „Absolwent roku 2023″, a także zostało jej przyznane stypendium w programie ” Lubuscy Zawodowcy – Pilotaż”.
Podczas nauki, rozwijała się naukowo, działała w wolontariacie, poświęcała swój czas na przekazywanie wiedzy dzieciom, a także została finalistką.
Choć pokochała mechatronikę, zdecydowała się studiować inżynierię transportu na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT.
Czuje, że ten kierunek pozwoli jej na zostanie mechanikiem, a także pogłębi wiedzę.
Stypendium pozwoli jej na rozwój, zdobywanie praktyki i doświadczenia.
Lecz nie samą nauką człowiek żyje. Kocha góry zarówno zimą jak i latem, ponieważ może realizować swoje dwie pasje: narciarstwo i zdobywanie szczytów. Chociaż dużo ma zajęć, to zawsze stara się znaleźć czas na kickboxing.
Kacper Sobczak
Pochodzi z Myśliborza. Ukończył Technikum Informatyczne w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych im. S. Dariusa i S. Girenasa w Myśliborzu z wyróżnieniem ”Najlepszy w Zawodzie”.
Jego największe zainteresowania to sport i rozwój osobisty. Lubi podróżować i czytać książki, szczególnie na temat starożytnej historii, filozofii oraz popularnonaukowe. W przyszłości chce dalej się rozwijać i zdobywać kolejne kwalifikacje. Jednym z jego marzeń jest ukończenie triathlonu.
Ukończył wiele biegów, w tym maraton w Dębnie w 2022 roku. Reprezentował swoją szkołę w prawie każdej dyscyplinie. Zdobył 3 miejsce w gminnym konkursie ”Najlepszy sportowiec wśród młodzieży szkolnej w roku 2022”. Niedawno zdoby certyfikat z języka angielskiego Cambridge CAE z wynikiem na poziomie C2 według skali CEFR.
Jego wyborem jest Informatyka na ZUT. Wierzy, że w dzisiejszych czasach znacznie poszerzy to jego perspektywy na przyszłość, widzi to też jako naturalny wybór po ukończeniu technikum informatycznego.
Zuzanna Soboń
Pochodzi ze Stargardu. Ukończyła Technikum Informatyczne w Stargardzie. Przez dwa lata osiągała najwyższe wyniki w szkole, dzięki czemu dwukrotnie zdobyła stypendium Prezesa Rady Ministrów.
Interesuje się sztukami walki, które trenowała przez kilka lat. Przeprowadzenie się do Szczecina na studia daje jej możliwość dalszego rozwoju pasji, dzięki dużej ilości klubów sportowych w mieście. Stopniowo pokonuje swój lęk wysokości chodząc na wspinaczkę.
Programowanie daje jej dużo zabawy oraz satysfakcji. W przyszłości chciałaby zostać full-stack developerem, dlatego wybrała studia informatyczne na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Uważa, że nauka pod okiem profesjonalnej kadry pomoże jej w osiągnięciu celu.
Dzięki stypendium Fundacji ZUT będzie mogła skupić się na nauce, rozwijaniu zainteresowań oraz zyska czas na rozszerzanie swojego zawodowego portfolio.
Karolina Sammel
Mieszka w Mierzynie. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Salezjańskiego w Szczecinie. Rozpoczęła studia na kierunku ochrona środowiska (Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa), ponieważ już od dawna interesowała się możliwościami wprowadzania innowacyjnych rozwiązań przy jednoczesnym zachowywaniu środowiska w możliwie najlepszym stanie.
Do wyboru kierunku ostatecznie przekonało ją także wsparcie w uzyskaniu praktyk studenckich, jak również ilość zajęć praktycznych realizowanych w trakcie studiów. Po uzyskaniu tytułu inżyniera chciałaby kontynuować pogłębianie swojej wiedzy na studiach magisterskich, do których bez wątpienia będzie doskonale przygotowana po zajęciach zrealizowanych w trakcie studiów pierwszego stopnia.
W czasie nauki w liceum starała się maksymalnie wykorzystać możliwości rozwoju, nawet pomimo ograniczeń związanych z pandemią COVID-19. Uzyskała certyfikat językowy CAE z oceną A odpowiadającą poziomowi C2 według CERF, dwukrotnie została finalistką Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, wzięła udział w letnim obozie Wioska Olimpijska organizowanym przez Collegium Invisibile oraz programie Fundacji Grupy ADAMED „ADAMED SmartUP”, dzięki któremu wzięła udział w dwutygodniowych zajęciach z zakresu inżynierii lotniczej i robotyki. Ponadto angażowała się w liczne konkursy na szczeblu regionalnym, wojewódzkim i ogólnopolskim, m.in. została finalistką Bałtyckiej Olimpiady Języka Angielskiego, zwyciężczynią wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Antycznej oraz dostała się do etapu rejonowego Olimpiady Wiedzy Ekologicznej.
Bardzo bliskie są jej również problemy osób z niepełnosprawnościami, ponieważ jest przekonana, iż dzięki odpowiednim rozwiązaniom ich funkcjonowanie może być w znacznym stopniu ułatwione. Jej projekt z tej dziedziny został nagrodzony w konkursie z zakresu projektowania uniwersalnego w transporcie indywidualnym organizowanym przez Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie. Prywatnie interesuje się historią Pomorza Zachodniego jako jej małej ojczyzny, co realizuje nie tylko poprzez lekturę książek na ten temat, ale także poprzez udział w wykładach i wolontariat w szczecińskim oddziale Muzeum Narodowego w czasie m.in. Nocy Muzeów. Zaangażowanie w promowanie świadomości historycznej wśród rówieśników wykazała również biorąc udział w konferencjach oraz konkursie Katyń 1940 pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej oraz Muzeum Katyńskiego.
Interesuje się lotnictwem komercyjnym, bardzo lubi czytać książki oraz chodzić na długie spacery do lasu, a także próbować różnorodnych technik rękodzieła, zwłaszcza skupionych wokół wytwarzania biżuterii.
Olaf Sozański
Pochodzi ze Szczecina. Ukończył profil informatyczny ze specjalizacją „programowanie” w Technikum Informatycznym SCI.
Już od najmłodszych lat interesuje się informatyką, a przede wszystkim programowaniem. W wolnych chwilach lubi aktywnie odpocząć od pracy przy biurku, spędzając czas na siłowni lub na rowerze.
Chętnie bierze udział w konkursach i wyzwaniach. Razem ze swoim zespołem osiąga sukcesy w hackatonach o zasięgu krajowym i europejskim.
Pasja do programowania sprawiła, że oczywistym wyborem okazał się dla niego kierunek informatyka na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Dodatkowo, poznał wiele pozytywnych opinii na temat praktycznego podejścia uczelni.
Wciąż rozważa swoją drogę po studiach – chciałby pracować w uznanej firmie programistycznej, ale myśli również o tworzeniu własnych rozwiązań.
Rok 2022/2023
Jakub Pierzchała
Mieszka w Szczecinie. Ukończył V Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka. Interesuje się fizyką, geopolityką i piłką nożną. Uwielbia podróżować, poznawać nowe miejsca i uczyć się języków obcych. Ponadto, od 10 lat jest członkiem Zespołu Pieśni i Tańca „Szczecinianie”, gdzie rozwija się artystycznie i zagłębia się w polską kulturę ludową.
Na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie studiuje automatykę i robotykę na Wydziale Elektrycznym. Wybrał ten kierunek, ponieważ interesuje go automatyzacja życia codziennego i wiąże on z tymi zainteresowaniami swoją przyszłość – po studiach widzi siebie właśnie w takim miejscu.
Stypendium pomoże mu w zakupie sprzętu potrzebnego do nauki i z pewnością ułatwi pracę.
Aleksandra Rzeźnicka
Pochodzi z małej miejscowości koło Słupska – Gardny Wielkiej. Ukończyła II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Słupsku.
W wolnym czasie uwielbia rysować oraz aktywnie spędzać czas. Przez długi okres jej życia hobbistycznie zajmowała się bieganiem przełajowym.
Jej marzeniem jest podróż do krajów Ameryki Południowej oraz Australii. Z podróży zbiera wspomnienia oraz inspiracje. Szczególnie zwraca uwagę na architekturę miast.
Zdana matura i rozpoczęcie studiów na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie to start do zawodowych sukcesów.
Od najmłodszych lat rysowanie było jej głównym zainteresowaniem. Już jako dziecko chciała zostać architektem. W liceum odkryła u siebie także predyspozycje do nauki matematyki, stąd też pojawił się u niej pomysł studiowania architektury i spełnienia marzeń z dziecięcych lat.
Po studiach chciałaby pracować w biurze architektonicznym, aby móc współpracować z innymi architektami i czerpać od nich naukę oraz inspiracje. W przyszłości chciałaby być samodzielnym architektem i prowadzić własne biuro architektoniczne.
Ma nadzieje, że dzięki stypendium będzie mogła w dalszym ciągu rozwijać swoje zainteresowania związane z rysowaniem oraz poznawaniem światowej architektury.
Marta Szczambura
Pochodzi z Gorzowa Wielkopolskiego. Uczęszczała do IV Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kotarbińskiego w Gorzowie Wielkopolskim.
Jej zainteresowania to architektura, śpiew, nauka języka niemieckiego, sport (siatkówka, badminton), podróżowanie.
Jej marzeniem jest praca w zawodzie architekta, gdzie będzie mogła zaspokajać potrzeby społeczeństwa, tworzyć dla ludzi przyjazną i bezpieczną przestrzeń, w której oni będą mogli budować swoje wspomnienia. Pragnie mieszkać w przyszłości w kraju niemieckojęzycznym, gdzie mogłaby połączyć swoje zainteresowania – architekturę z językiem.
Pragnie zwiedzić Wiedeń i Hamburg oraz wziąć udział w wymianie studenckiej organizowanej przez program Erasmus plus.
Marta posiada certyfikat z języka niemieckiego DSD II z pisania, czytania i słuchania na poziomie C1 oraz mówienia na poziomie B2, ukończyła kurs z języka niemieckiego w Heidelbergu na poziomie C1, ma wysokie wyniki w nauce.
Studiuje projektowanie architektury wnętrz i otoczenia na Wydziale Architektury ZUT. Zdecydowała się na ten kierunek, ponieważ jest to jedyny kierunek w Polsce, który łączy w sobie zarówno aspekty architektury wnętrz, jak i krajobrazu. Widzi potrzeby swoich rówieśników, ale także osób starszych, dla których w wielu miastach brakuje dobrze zaprojektowanych obiektów, w których mogliby usiąść i po prostu spędzić ze sobą czas. Chciałaby poprawiać infrastrukturę miast, aby stały się bardziej wyjątkowe, formą przyciągały uwagę i budziły inspirację. Zależy jej na zawodzie, w którym będzie miała kontakt z innymi ludźmi.
Po studiach widzi siebie jako właścicielkę firmy architektoniczno-budowlanej w Niemczech.
Stypendium pozwoli jej na podniesienie kompetencji językowych oraz na rozwinięcie swoich umiejętności artystycznych, jak rysunek czy malarstwo.
Weronika Urbaniak
Pochodzi z Grudziądza. Ukończyła Technikum Organizacji Zarządzania im. Stanisława Staszica w Szczecinie, gdzie pod okiem nauczycieli uzyskała tytuł finalisty tegorocznej Olimpiady Spedycyjno-Logistycznej.
Wolne chwile spędza ze swoimi kotami, a także czytając książki, szczególnie popularnonaukowe i kryminały. Hobbystycznie zajmuje się również malowaniem i fotografią.
Aktualnie studiuje na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie na Wydziale Elektrycznym, na kierunku automatyka i robotyka. Wybrała ten kierunek, ponieważ jest bardzo przyszłościowy, pożądany na rynku pracy. Zależy jej, aby po studiach pracować jako automatyk.
Stypendium Fundacji ZUT pozwoli jej na skupieniu się wyłącznie na nauce i rozwijaniu swojej kariery zawodowej.